Meninger Dette er et debattinnlegg. Innlegget gir uttrykk for skribentens holdninger.
Et samlet utvalg for plan og byggesak i Asker vil stanse boligprosjekter på Øvre Billingstad inntil konkrete trafikksikringstiltak lanseres.
Dette er konklusjonen etter behandling i Høyres kommunestyregruppe og i utvalg for plan og byggesak onsdag 30. november.

Trafikkfelle bremser boligutbygging: – Vi er veldig fornøyd med endelig å bli hørt
Billingstad-miljøet har talt tydelig om behovet for bedre trafikksikkerhet ved jernbaneundergangen i lang tid, og vi tar dette på stort alvor.
Undergangen har så trangt fortau at den kan være farlig å bevege seg i for gående og syklende.
Det er tre planlagte prosjekter i området, med til sammen 100 boenheter, som ikke kommer videre før man har tatt tak i trafikksikring.
Dette må utbyggerne nå komme i gang med i samarbeid med administrasjonen i Asker kommune.
Billingstad vel har vært tydelige på at alternativet med å kun ha ett kjørefelt gjennom jernbaneundergangen bare vil føre til trafikkork og problemer, og dette så vi i mange måneder i 2022, da kommunen bygget ved stasjonsområdet.
Det vil være et bedre alternativ å legge en gang- og sykkelvei gjennom stasjonsbygningen. Dette er mer krevende teknisk, men bør være den beste løsningen for Billingstad-beboerne.

– Fiks tryggere vei før det bygges flere boliger
Vi er glad som politikere at vi har et så sterkt nabolagsengasjement på Billingstad.
Billingstad er ett av de områdene som opplever sterk vekst i vår kommune, derfor er det ekstra viktig å involvere seg i å påvirke lokalpolitikken slik velforeningen på Billingstad gjør.
Vi utvikler ikke Asker-samfunnet godt uten innspill og forslag fra aktive innbyggere og lokalmedia. Fortsett med å være tydelige.
Dere blir lyttet til.
