– Hvis det været vi har nå fortsetter, lover det godt for løypene i marka, sier Ragnar Roll.

Denne helgen vil han kjøre opp spor over nær sagt hele Vestmarka. Roll var senest ute med løypemaskinen torsdag formiddag.

– Jeg planlegger å kjøre opp nye spor igjen fredag, lørdag og søndag også, men det er helt avhengig av været, sier Roll.

LES OGSÅ: Melder om fantastisk skiføre tross regn og sludd

Perfekte forhold i marka

Natt til fredag er det spådd mye nedbør, og Roll håper den vil komme i form av snø, og ikke regn.

– Jo mer snø som kommer i natt, jo bedre skiføre får vi selvfølgelig, sier han.

Ifølge løypebasen er det etter forholdene perfekte forhold fra Solli, Semsvannet og Vestmarksetra for øyeblikket.

– Jeg vil anbefale alle å komme seg ut i marka nå. Der er det fortsatt hvitt og flott, sier Roll.

LES OGSÅ: Drosjesjåfør på heisatur i skiløypene

Kjører opp alle markaspor

I Bærum kommune har de to preppemaskiner klare for helgens skiturer.

– Vi skal kjøre opp spor i alle markaløypene og i lysløypa ved Eineåsen, sier driftsleder Harald Bøysen i kommunen.

Bøysen forteller at kommunen samarbeider med Skiforeningen om å kjøre opp skiløyper i ukedagene, men at de har ansvaret for familieløyper som for eksempel By i Lommedalen og runden ved Haga golf i helgene.

LES OGSÅ: Ukens tur - i Lommedalen

– Haga kjører vi opp i morgen, fredag, mens By i Lommedalen blir preppet gjennom helgen, sier Bøysen.

Lurt med universalklister

Han forteller om fine forhold i marka, selv om det stedvis kan være både vått og skarpt.

Både Roll og Bøysen tror likevel på godt skiføre i marka helt frem til påske.

LES OGSÅ: Løypebas forbannet på syklister i skiløypene

– Hvis jeg skal gi noen et smøretips akkurat nå må det bli universalklister med litt rødt. Men skulle det komme mer snø enn forventet nå, anbefaler jeg å gå over til myk tørrvoks igjen, sier Roll.