– Vi jobber hele tiden for å gjøre fylkesveiene våre bedre og mer trafikksikre, til det beste for innbyggere i hele fylket. Ny asfalt er en viktig del av dette arbeidet, sier fylkesrådsleder Siv Henriette Jacobsen (Ap) i en pressemelding.

I samme melding fremkommer det at fylket kun har funnet plass til to lokale veistrekninger på asfaltplanen: Slemmestadveien fra Leangbukta til Vollen og Slependveien fra Jong til Slependen. Til sammen skal 5.916 meter lokal vei få nytt toppdekke.

– De strekningene som skal asfalteres, er valgt basert på såkalte spormålinger – som er grenseverdier for hvor slitt veien er, sier Viktor Hedfors, byggeleder asfalt i Viken.

Han opplyser samtidig at det ikke er inngått kontrakter med entreprenør, slik at tidspunkter for oppstart, når på døgnet asfalteringen gjøres og ferdigstillelse ikke er klart ennå.