Den aktive padleren i verdensklassen, Mathias Hamar, er nærmest som et Kinderegg. Han er toppidrettsutøver og instruktør samtidig som han studerer Norges lover.
Jusstudiene og idrettskarrieren finansieres i en sport uten sponsormidler, med inntekter fra padlekurs for barn, ungdom og voksne og padleadvent med firma – penger som genererer til livets opphold og til klubben i hans hjerte, Strand Kajakklubb.
– Det blir lange dager. Det handler om å lese, trene, kurse og lese enda litt mer – kanskje ikke helt ideelt for både studier og idretten, sier Høvik-gutten.
– Men man blir fort kynisk og lærer seg raskt hva man bruker tiden på. Helt ærlig, jeg har vel aldri lest et helt pensum før eksamen, smiler 25-åringen.
LES OGSÅ: Bærum tildelt padle-VM i 2020
Tok VM-medalje
På vannet kan Mathias blant annet skilte med VM- og EM-bronser og flere nordiske- og norske mesterskap. På land er han i ferd med å fullføre jusstudier parallelt med å holde padlekurs. Klubbhuset i Sarbuvollveien er nærmest hans andre hjem.
– Jeg hadde vel tilbragt enda mer tid her, dersom jeg ikke hadde sovet hjemme. Skjønt jeg har overnattet her, gliser padleren som i 2012 startet opp med padlekursene sammen med en klubbkollega. I dag er han alene om det.
LES OGSÅ: De gikk og de gikk...
– Klubben har alltid hatt kurs. Det handler om å organisere det på en fornuftig måte – ikke bare med tanke på egen vinning, men også noe av overskuddet skal føres tilbake til klubben.
– Dette er engasjement, prestasjon og moderne frivillighet på sitt beste, og ganske unikt at en ung idrettsutøver selv er med på å gi tilbake til klubb og egen karriere. Fellesskapet er jo ryggmargen i frivillighetsmodellen all norsk idrett er tuftet på, og Strand Kajakklubb er intet unntak. «Kajaktiv» er bare spydspissen av en lang rekke bidrag til klubben og fellesskapet, sier Karen Zaborowski i Strand Kajakklubb.
LES OGSÅ: – Det desidert største jeg noensinne har vært med på
Kurs for unge
Når nye nysgjerrige 11–14 år gamle barn strømmer til klubben hver vår for å lære seg å padle, er det nemlig ikke bare voksne som tar dem imot.
Sammen med hovedtreneren får deres yngste også muligheten til å ta Norges Padleforbund sitt «aktivitetslederkurs» og lære kajakk videre til andre unge.
LES OGSÅ: Svane angriper padlere og velter kajakker
Har trent Aukland-brødrene
Blant elever som har lært padling av Mathias er verdens beste langrennsløperne i langløp, Jørgen og Anders Aukland.
– Padling er en god måte å trene langrenn på, spesielt langløp hvor det stakes mye, sier Mathias som i år gikk både FredagsBirken og LørdagsBirken i vinter med bestetid på tre timer.
– Jeg er fornøyd, men venner sa galskap og padlekolleger sa kult. Jeg liker dent siste kommentaren best, smiler maratonpadleren Mathias.
Saken sto føst på trykk i Bærumsavisen.