På Fornebu reagerte en politipatrulje på kjøreadferden til en bil i Snarøyveien ved 21-tiden mandag.

– Bilen ble stanset og en rustest av føreren ga utslag på narkotikabruk. Han er derfor tatt med videre for å avlegge en utvidet blodprøve, forteller operasjonsleder i politiet, Tor Gulbrandsen.

Føreren var en mann i 40-årene fra Vestfold. Han fikk sitt førerkort beslaglagt og anmeldt for kjøring i påvirket tilstand.

Bare timer tidligere, ved 17.30-tiden, stanset også politiet en bilfører de mistenker har kjørt i ruspåvirket tilstand.

– Bilen ble stanset i Michelets vei på Lysaker og her slo også testen ut på narkotikabruk, opplyser Gulbrandsen.

Også han måtte bli med politiet videre for å gi fra seg litt blod til en mer grundig analyse.

– Her var føreren en mann i 50-årene fra Bærum, sier operasjonslederen.

For rask forbikjøring

I tillegg til de to mistenkte ruskjørerne, har politiet også hatt å gjøre med andre lovbrudd i trafikken mandag kveld.

Ved 20.30-tiden ble en bilfører målt til godt over den tillatte hastigheten på 80 km/t på E18. Han ble stanset i Sandvika.

– Føreren fikk et forenklet forelegg for dette og godtok forelegget på stedet, sier Gulbrandsen, og legger til at føreren var en mann i 20-årene fra Oslo.

Kveldens fjerne trafikksynder ble stoppet i Slependveien klokken 20.20.

– Her viste det seg at føreren ikke hadde gyldig førerkort. Heldigvis hadde han med seg en passasjer som hadde gyldig førerkort, så da kunne de komme seg videre. Men han som ikke hadde førerkort, ble anmeldt, kommenterer operasjonslederen.

Vedkommende var en mann i 40-årene fra Asker.