Kan bli årets gjennombrudd

ÅRETS GJENNOMBRUDD?: Sander Bolin Berge.

ÅRETS GJENNOMBRUDD?: Sander Bolin Berge. Foto:

Kombinertløperen Espen Andersen (24) og fotballspilleren Sander Bolin Berge (19) er nominert som "Årets gjennombrudd" på Idrettsgallaen 2018.

DEL

Det kom frem i en pressemelding fra Norges Idrettsforbund onsdag.

Kombinertløperen Espen Andersen fra Lommedalen er nominert fordi han blant annet vant to verdenscuprenn helt på tampen av 2017. Andersen ledet også verdenscupen i en periode.

Fotballspilleren Sander Bolin Berge fra Asker er nominert fordi han har hatt en voldsom fremgang i karrieren denne sesongen, etter at han ble solgt fra Vålerenga til den belgiske klubben Genk.

LES OGSÅ: Slik ble Andersen verdens beste kombinertløper

Etablert seg på landslaget

Sander Bolin Berge har også etablert seg på A-landslaget til Norge.

De to vil nok uansett slite i konkurranse med en av de andre nominerte. Langrennskometen Johannes Høstflot Klæbo har nesten vunnet det som er så langt denne sesongen, og er soleklar favoritt til å vinne klassen "Årets gjennombrudd".

LES OGSÅ: – Han var alltid forbildet mitt

De nominerte til Idrettsgallaen er:


Årets kvinnelige utøver:

Marianne Andersen                                                    Orientering

Marit Bjørgen                                                               Langrenn            

Grace Bullen                                                               Bryting

MaikenCaspersen Falla                                              Langrenn

Ada Hegerberg                                                           Fotball 

Johanne Killi                                                               Freeski

Silje Norendal                                                             Snowboard                                     

Kristin Julianne Vollstad                                              Kickboxing

Årets mannlige utøver:

Filip Ingebrigtsen                                                         Friidrett

Kjetil Jansrud                                                               Alpint

Alexander Kristoff                                                        Sykkel

Håvard  Holmefjord Lorentzen                                    Skøyter

Olav Lundanes                                                            Orientering

Sondre Nordstad Moen                                                Friidrett

Martin   Johnsrud Sundby                                            Langrenn

Karsten Warholm                                                         Friidrett

Årets lag:

Håndballandslaget, menn                          

Håndballandslaget, kvinner                                      

Stafettlaget, langrenn, kvinner                                

Stafettlaget, langrenn, menn                                   

Stafettlaget, orientering, menn                              

Årets gjennombrudd:

Espen Andersen                                                           Kombinert

Susanne Andersen                                                       Sykkel   

Felix Baldauf                                                                 Bryting 

Sander  Berge                                                               Fotball 

Johannes Høsflot Klæbo                                              Langrenn

Håvard  Holmefjord Lorentzen                                     Skøyter

Årets kvinnelige funksjonshemmede utøver:

Aida Dahlen                                                                  Bordtennis

Trude Raad                                                                   Friidrett

Sarah Louise Rung                                                       Svømming

Birgit Skarstein                                                              Roing/langrenn

Årets mannlige funksjonshemmede utøver:

Andreas Bjørnstad                                                       Svømming

Eirik Bye                                                                       Langrenn

Nils-Erik Ulset                                                              Skiskyting/langrenn

Adam Ismael Wenham                                                Svømming

Årets trener:

Leif Olav Alnes                                                             Friidrett              

Christian Berge                                                            Håndball

Åge Hareide                                                                 Fotball 

Thorir Hergeirsson                                                       Håndball

Roar Hjelmeset                                                            Langrenn

Gjert Ingebrigtsen                                                        Friidrett

Årets navn (folket stemmer):

Marit Bjørgen                                                               Langrenn

Maiken Caspersen Falla                                              Langrenn

Håndballandslaget, herrer                                           Håndball

Filip Ingebrigtsen                                                         Håndball

Johannes Høsflot Klæbo                                             Langrenn

Alexander Kristoff                                                        Sykkel

Håvard Holmefjord Lorentzen                                     Skøyter

Olav Lundanes                                                            Orientering

Nora Mørk                                                                    Håndball

Martin Johnsrud Sundby                                              Langrenn

Karsten Warholm                                                         Friidrett

Matz Zuccarello                                                           Ishockey

Artikkeltags