Forrige uke ble Mads Andreassen (34) fra Asker nominert som Årets miljøhelt, en kåring hvor Stiftelsen Miljøfyrtårn skal finne den største miljøhelten i hverdagen.
Andreassen har de siste 14 årene jobbet hos Den Glade Baker, og han har de siste tre årene hatt ansvaret for bakeriets søppelhåndtering.
– Jeg synes alle må ta hensyn til andre og lære å kildesortere. Det er kjempeviktig, er Andreassens klare beskjed.
Les også: Gir mat til Varmestua i Asker
Da bakeriet ville bli miljøsertifisert første gang, ga de ansvaret for kildesorteringen til Andreassen.
– Det kan gå litt raskt i svingene her når det står på som verst, så Mads kontrollerer at avfallet er riktig sortert. Er det ikke det, så retter han opp det, forteller Miodrag Gojinov, daglig leder ved Den Glade Baker.
Andreassen har full kontroll på hva som skal hvor.
– Jeg er den typen som kan alt der nede, sier Andreassen og nikker i retning av søppelrommet.
Les også: Vant årets Klimapris
I tillegg til å være sorteringssjef hjelper han til med baking, steking, vasking, ekspedering og det meste annet som foregår i bakeriet.
Han er ikke i tvil i om hva som er det viktigste for at flere skal bli flinkere til å kildesortere.
– Det er viktig med tydelig merking av hva som skal hvor. De fleste kaster litt feil, men dette er viktig for alle, sier Andreassen.