I januar i år døde Anbjørg Sætre Håtun av kreft.

På arrangementet Hjertefred i Sandvika vil Jon Håtun, i følge Bjørg Thorhallsdottir, fortelle om kona og livet etterpå.

– Jon vil snakke om hvordan han er kommet videre i sorgen, og han vil fremføre sin sang til Anbjørg, som han også spilte i begravelsen hennes. Det er en sang som rommer enormt mye kjærlighet, sorg og livsglede på en gang, sier Thorhallsdottir.

LES OGSÅ: Døden var noe man ikke snakket om

Nære venninner

Hun står bak Hjertefred, som ble arrangert for første gang i 2006.

Siden har arrangementet vokst seg stadig større, og blir i år arrangert i tilsammen 17 norske byer.

Kunstneren var nær venninne med Anbjørg Sætre Håtun - de holdt foredrag sammen og reiste til Barcelona sammen, der Björg har atelier.

– Jon og Anbjørg har vært på Hjertefred nesten hvert eneste år siden starten. I fjor var Anbjørg så syk at hun ikke hadde anledning til å komme, men hun ville at jeg skulle låne den hvite pelsluen hennes, slik at hun likevel fikk være en del av arrangementet, sier Bjørg Thorhallsdottir.

LES OGSÅ: Englevinger spist opp av rotter og mus

Snakker om datteren

Foruten Håtun har Thorhallsdottir også invitert Magne Helander til å komme til Sandvika.

Helander ble kjent i hele Norge i fjor høst, som far til kreftsyke Ylva (6).

Ylva døde 6. november i fjor og Helander vil snakke om hvordan han takler sorgen og tapet av datteren.

– Det er viktig for meg å få frem at døden ikke bare må være noe trist, den kan også være veien til et rikere liv. For meg er det viktig å fokusere på de gode tingene vi hadde sammen, ikke på savnet etter Ylva, sier han.

LES OGSÅ: Tolli synger for sin døde pappa

Mangler en cellist

Blant artistene som kommer er Bjørg Thorhallsdottir spesielt fornøyd med å ha fått Madness-vokalist Cathal Smyth til Sandvika.

Han kommer med sin egen «musical director» og skal fremføre låten «You’re not Alone».

– Tenk, han kommer hit i ens ærend bare for å spille den ene låten, sier Thorhallsdottir.

LES OGSÅ: 4000 kom for å være med på Hjertefred i Sandvika

I tillegg vil Marianne Antonsen og Hanne Sørvaag opptre.

– Marianne skal synge «Gabriellas sang» - og når hun gjør det er det nesten som verden står stille, sier Bjørg.

Det eneste kunstneren mangler før søndagen er en cellist.

– Det er meldt litt kaldt vær og musikere er redde for instrumentene sine. Men det ordner seg helt sikkert, tror Bjørg.