Alma Serafin Kraggerud (15) fra Jar er årets «Virtuos»
Fiolinist Alma Serafin Kraggerud (15) fra Jar gikk til topps i NRKs klassiske talentkonkurranse for unge musikere.
15-åringen fra Jar var den yngste av fire finalister, og målløs av glede da seieren i solistkonkurransen Virtuos var hennes:
– Nå klarer jeg ikke snakke. Det er fantastisk og helt magisk, sa Alma Serafin Kraggerud til NRK.
Hun spilte et stykke av Camille Saint-Säens, Introduction and rondo capriccioso op. 28.
I juli reiser Kraggerud videre til den internasjonale Eurovision Young Musicians-konkurransen i Frankrike.
Hun vinner også 100.000 kroner.
Lang erfaring
Til tross for sin unge alder, er tenåringen fra Jar allerede en erfaren solist og komponist.
Ifølge NRK begynte hun å spille som 5-åring, og opptrådte hun som solist med KORK som 9-åring.
Deretter har det gått slag i slag:
- Hun har hatt en rekke solistoppdrag med blant annet Stavanger Symfoniorkester, Arktisk Filharmoni og Forsvarets stabsmusikkorps.
- Gjestet flere norske festivaler og vunnet flere førstepriser i ulike konkurranser, i tillegg til 2. plass i Young Talent International Violin Competition i Tallinn.
- Komponerer egne verk, og har mottatt Ånun Lund Rej’s Pris for hennes kreativitet som komponist og musiker.
- Den svenske foreningen «Kvast», som jobber for å fremme kvinnelige komponister, valgte henne til prisen etter at en av hennes komposisjoner ble sett av mer enn 100.000 personer i sosiale medier.
Neste sesong opptrer unge Kraggerud i Danmark med Clare Hammond og sin far, fiolinist Henning Kraggerud.