«Politiet i Asker og Bærum har fått opplyst fra Ullevål sykehus at den fornærmede mannen i 30-årene etter voldsepisoden på Haslum onsdag 22.4.15, har avgått med døden», skriver politiet i en pressemelding, lørdag formiddag.
Politiet tvitret om hendelsen i Kolleveien på Haslum like før klokken 15 onsdag. Da skrev de at en person var slått i hodet med en stump gjenstand, og at vedkommende blødde. Meldingen politiet fikk var at to personer var i slåsskamp. Den ene var påført slag mot hodet.
– Hva slags gjenstand ble brukt?
– Det ønsker vi ikke å kommentere. Vi har heller ikke helt klart for oss hva som er blitt brukt, sier politiadvokat Iselinn Håvarstein.
LES OGSÅ: Mann kritisk skadet etter slåsskamp
Overført til Dikemark
Den antatte gjerningspersonen er 26 år gammel, mens offeret var i begynnelsen av 30-årene.
– Begge er polske statsborgere, fortsetter Håvarstein.
Den siktede 26-åring ble varetektsfengslet fredag, i fire uker, med brev- og besøksforbud i hele perioden, samt to uker med fullstendig isolasjon. Samme dag ble han overført til Dikemark psykiatriske sykehus.
– Det er på grunn av hans helse og etter anbefaling fra en lege som har sett til han, sier politiadvokaten.
– Har en familierelasjon
Begge mennene har ifølge Håvarstein bodd og jobbet i Norge over en periode.
– De to som har vært involvert i voldsepisoden på Haslum er arbeidskollegaer og har en familierelasjon, utover det ønsker jeg ennå ikke å gå i detaljer, sier kriminalsjef ved Asker og Bærum politidistrikt, Ketil Thue til Budstikka.
Hva slags familierelasjon er det?
– Det ønsker vi ikke å si noe om, sier Iselinn Håvarstein.
LES OGSÅ: Syv drap de siste fem årene
Ikke avhørt
Politiet hadde planlagt å avhøre den siktede mannen i 20-årene onsdag kveld. Dette avhøret ble utsatt til torsdag, men heller ikke da lot det seg gjennomføre.
– Når tror dere at han kan bli avhørt?
– Det kommer an på tilstanden hans. Vi kommer til å høre med Dikemark til uken, sier Håvarstein.
Det er derfor ikke kjent hva det var som startet slåsskampen, som endte så fatalt.
– Det er for tidlig å si noe om forløpet til hendelsen. Det håper vi å finne ut av i avhør, sier Ketil Thue.
Huset i Kolleveien har stått tomt i lengre tid. Tidligere var det barnehage i lokalene. Nå er det under oppussing. Både offeret og gjerningsmannen skal ha jobbet på stedet.