– Det er kjempegøy med cup, sier Jonas Rørvik (12) fra Haslum G12-1.
– Ja, og spesielt siden det er Haslum Cup, og vi spiller for Haslum. Cupen er kjempestor, og det er ekstra kult med hjemmebane, supplerer lagkamerat Herman Solberg (11, blir 12 år 31. august) entusiastisk.
346 lag deltar nemlig i turneringen, som spilles i bortimot samtlige haller i Bærum, og enkelte i Asker. Til sammen er 15 haller i bruk. Haslum samarbeider med Ullern og Lommedalen, og turneringen er for gutter og jenter fra klassene ni til 18 år. 1.000 frivillige er i aksjon under helgen.
Jonas' og Hermans lag slo Bækkelaget og Lillestrøm i helgen, og har nettopp gjort en god kamp mot Asker Skiklubb 1 når de de to snakker med Budstikka. Men laget fra nabokommunen ble for sterke, og Asker vant 16-8. Asker-laget gikk også hen og vant A-finalen 13-12 mot Bækkelaget.
– Vi kom til semifinalen. Det er greit det. Nå skal vi se på de andre Haslum-lagene, sier Jonas.
– Vi er også på Haslum-kamper og ser på når det er A-lagskamper. Det er skikkelig inspirerende, og vi har lyst til å komme dit. Det er utrolig morsomt å se på både dem og landslagsgutta nå. Jeg tenker at: «Det der kan bli meg!», smiler Herman.

Se bildene fra Haslum Cup her
Lagspillet - også på nye lag
Både Jonas og Herman synes at det å score er noe av det morsomste med håndball.
– Men det er også skikkelig kult når man har mange spillere på seg, og så klarer man å sentre videre til en som står ledig og han scorer, sier Herman.
– Og gøy å være på lag. Vi er gode venner alle sammen, sier Jonas.
LES OGSÅ: Haslum håper Kiel-kamp gi solid overskudd
Dette med lagfølelsen trekker Ferdinand Mohn Pettersen (11), Peder Kristiansen (12) og Daniel Svinningen (11), som alle spiller for Asker Skiklubb 2 i G12-klassen, frem etter sin kvartfinalekamp, som endte med 4-6-tap mot Vestre Bærum. Sistnevnte vant på sin side vant sin finale 17-7 over Asker 3.
– Lagspill er det beste med håndball, sier Ferdinand, og de to andre sier seg umiddelbart enig.
– Det er samarbeid, og sosialt, sier Peder.
Ferdinand har spilt i Asker hele karrieren, men for Daniel og Peder er dette den første cupen for laget.
Peder har til nå spilt for Nesøya, mens Daniel har spilt for Vollen.
– Hvordan er det å begynne i nytt lag?
– Det er morsomt. Spillerne er ordentlige og hyggelige. Og det er trenerne og, sier Daniel.
– Samtidig som at de er strenge. Men på en god måte, sier Peder.
– Ja. Vi lærer masse her, smiler Ferdinand.
Håndball på kunstgress
Som nevnt spenner cupen over hele Bærum og deler av Asker. Og med 346 lag, tok man også i bruk kunstgresset i Gjønneshallen.
– Det er litt annerledes, og det kan bli litt glatt og vanskelig å sprette. Men det går greit, smiler Thea Andersson Arentz (10), som spiller for ØHIL, rett etter lagets 5-1-seier over Ullern.
Hun får støtte fra lagkamerat Filippa Liaker Lindberg (10) - og de to er skjønt enige om enda en ting:
– Det er supergøy på cup, og spesielt når det er så nært hjemmebane, sier Filippa.
Les mer om Haslum Cup i tirsdagens Budstikka.
Du kan finne resultater fra cupen her.