Askeladden turorientering fyller hele 50 år. Med Asker Turlag som med-arrangør, kunne store og små nyte turglede på Hvalstrand søndag.
Familien Bjølgerud fra Båstad fikk vite om arrangementet gjennom sosiale medier og syntes det var et flott initiativ til å komme seg ut i naturen på en artig måte.
– Her er den! roper lillesøster Pernille (6) og løper mot en av postene lagt ut av Askeladden turorientering.
Hun synes det var noe vanskelig å finne frem i den store skogen.
– Det går egentlig fint, innrømmer allikevel den unge turentusiasten og legger til at kartet hjelper om man skulle være uheldig og seg vill.
– Her ser jeg hvor jeg skal gå.
Kjøper kartpakke hvert år
Så fort det er snakk om tur, engasjeres også de firbente. Den seks måneder gamle puddelen Letti og hennes kompanjong Gunnhild Lundblad hadde lagt søndagsturen til skogen over Hvalstrand.
– Det er jo så klart på grunn av kampen om poengene, sier en entusiastisk Gunnhild Lundblad.

Fant frem på Finn frem-dagen
SE BILDESERIE:
Hun går selv mye tur rundt Konglungen og Vettre og er glad for de fine tilbudene fra Asker turlag.
– Det er deilig å komme seg ut. Hvert år kjøper jeg kartpakkene og det er motiverende, forteller Lundblad.
Lang turtradisjon
Orienteringsgruppen i Asker Skiklubb har arrangert landets eldste turorientering Askeladden siden 1966.
Jan Martin Larsen fra Asker er ildsjelen som startet turgruppen i sin tid.
– Jeg ville engasjere flere enn de som deltok i orienteringsløp, forklarer Larsen.
– Dette er en fin mulighet til å oppleve naturen frikoblet fra konkurranse, legger Larsen til.
LES OGSÅ: Kyllingstunt tok helt av – nå valfarter folk til Kolsåstoppen