Annonse

Søk

Hvor vil du søke?

+ Innhold A-Å

I morgen smeller det

data

ORM-FRYKT: Onsdag 1. april kan bli en tung dag for flere millioner pc-brukere. ILLUSTRASJONSFOTO: ARNE HERSTRØM
Bestill bildet Kjøp bilde


  • Del på nettet
  • Tips en venn via epost
  • Skriv ut

Slik beskytter du deg mot dataormen Conficker.

Microsoft har utlovet en dusør på 250.000 dollar til de som bidrar til informasjon slik at skaperne av Conficker blir tatt. Det er et varsku om hvor farlig denne ormen anses å være, skriver dinside.no

Og onsdag 1. april er D-dagen.

Da slår Conficker.C til, og det er neppe en tilfeldig valgt dag, siden alle superoverskrifter tas med en klype salt nettopp på denne dagen.

Det som gjør Conficker ekstra farlig, er at ormen også blokkerer mange antivirusprogrammer, Windows-oppdatering etc., i tillegg til å hindre tilgangen til sikkerhetsrelaterte nettsider.

10 millioner tikkende bomber

Det estimeres at så mye som 10 millioner Windows-maskiner verden over nå er tikkende bomber.

Hva som skjer i morgen er det få som vet, men det man vet er at infiserte maskiner vil "ringe hjem" til et riktig utvalg av tjenere for å motta instruksjoner (250 nye URL-er genereres hver dag, og det ryktes om 50.000 URL-er i morgen).

De infiserte maskinene utgjør dermed et gigantisk botnet, som Conficker-skaperne kan styre til å gjøre akkurat hve de vil.

Disse instruksjonene vil så gjøre at alle infiserte maskiner iverksetter en prosess, men ingen vet altså hva denne prosessen innebærer - sannsynligvis vil de gjøre noe sprell på nettet slik at store deler av Internett går ned for telling i morgen.

Men det kan også være at viruset gjør noe lokalt på maskinen som du helst skulle ha vært foruten.

Slik sikrer du deg

Dette er alvorlig. Din maskin kan være infisert, og ingen vet hva som vil skje. Heldigvis kan du investere noen minutter nå og sikre deg mot det store smellet i morgen.

Her er dine muligheter:

Windows Malicious Software Tool

Microsoft anbefaler Windows-brukere å laste ned Windows Malicious Software Tool

F-Secure Easy Clean

F-secure har også et gratisverktøy for å ta knekken på Conficker - det finner du her.

McAfee Stinger

McAfee har laget en spesialversjon av sitt Stinger-verktøy som er skreddersydd for Conficker. Det finner du her

Panda ActiveScan

Panda har en nettløsning som ikke krever nedlasting eller installsjon - denne kan du kjøre herfra

eller ...

OpenDNS

OpenDNS

OpenDNS samarbeider med Kaspersky Lab i å oppdatere listen over de 250 tjenerne hver dag, slik at maskinen din ikke vil kontakte disse serverne; enkelt og greit.

Spre ordet!

Siden Dinside synes dette er et såpass viktig budskap, har de valgt å gi denne artikkelen en Creative Commons-lisens, nemlig Creative Commons Attribution Share-alike denne artikkelen

Publisert tirsdag 31. mars 2009 kl. 14:26.
Sist oppdatert tirsdag 31. mars 2009 kl. 14:26.

.

Annonse

Kommentarer



» Les reglene i sin helhet og hvordan vi håndterer overvåkningen.


Bil

– Kan ikke reglene for rundkjøringer

Trafikkundersøkelser viser at to av tre bilister i Asker og Bærum blinker feil i rundkjøringer.

+ Flere bilnyheter

Vin Skjellsettende smak

Sommeren varer litt lenger med muslinger og musserende.

+ Mer mat og vin

OT201010100109993V2 Libya og Ferrari på charterkartet

Alt tyder på at vi vil reise mer i 2010 enn i kriseåret 2009. Vi reiser dit det er billigst – og miljøvennlighet vil de færreste betale for.

samsung Sjonglerer enkelt med to SIM-kort

Ulempen med Samsung C5212 er at den er svært enkel.

+ Flere teknologinyheter

TOY STORY Full av Toy Story-sjarm

Det mest ambisiøse filmspillet jeg har sett på lenge.

+ Flere spillanmeldelser

Få luftig hår

Treningstips: Få stramme fine armer

Catwalk-fletten

Se flere videoer

Annonse