SKUFFET:

SKUFFET: Erlend Sommerud (t.v.) og Emil Solberg hadde gledet seg til å stå i Vardåsen på åpningsdagen, men ble svært skuffet over forholdene i bakken. (FOTO: MARTINE HOLEN)

Kjøp bilde

Sesongåpning i Vardåsen - men skikjørerne sviktet

Lørdag formiddag hadde Vardåsen skianlegg sesongåpning, men det var få som benyttet seg av muligheten til å teste forholdene de første timene på bakkens åpningsdag.

Annonse
BLIR BEDRE:

BLIR BEDRE: Driftsleder i Vardåsen Sven Erik Ryen lover at forholdene i bakken skal være på topp i løpet av uken som kommer. (FOTO: MARTINE HOLEN)

Kjøp bilde
Annonse

Hittil i vinter har Vardåsen skianlegg vært lukket for publikum, på grunn av for høye temperaturer og for lite snø, ifølge driftsleder Svein Erik Ryen.

Facebook-knapp kommer her

 

Tidligere i år skrev Budstikka om de tredve år gamle snøkanonene i bakken som ikke kunne produsere snø før været ble kaldere. Asker kommune har bevilget 25 millioner kroner til utebdring av snøkanonanlegget, men det hjelper ikke stort når vannet som benyttes er for varmt, dyrt og rent og dårlig egnet for snøproduksjon.

Heldigvis har været nå holdt seg kaldt noen uker, så kanonene endelig har kunnet produsere snø.

LES OGSÅ: Byråkratisk benkrok stopper snøkanonene

En måned forsinket

– Bakken åpner omkring en måned senere i år enn tidligere sesonger fordi det har vært for varmt. Vi har fått en del klager fra publikum som lurer på hvorfor bakken ikke har åpnet og det er bare å beklage, sier Sven Erik Ryen til Budstikka lørdag formiddag.

Nå står på snøkanonene på for fullt og temperaturene er langt nok nede på måleren. Alt skal ligge til rette for strålende forhold i alpinbakken fremover.

– Skuffende forhold

Til tross for lovnader om strålende forhold på Vardåsens hjemmesider var det svært få som møtte opp i Vardåsen på åpningsdagen. Blant de få oppmøtte, var Erlend Sommerud (12) og Emil Solberg (12) fra Vollen.

De hadde gledet seg til å endelig få stå i bakken, og ble skuffet da de oppdaget at forholdene i bakken ikke var som forventet.

– Det er bare halve bakken som er åpen, snøen er dårlig, heisen stopper hele tiden, skikortutsalget har ikke vekslepenger, skistua er stengt og det er ingen hopp eller rails i bakken, forteller Erlend oppgitt.

– I fjor var vi her på skidagen på skolen. Da var det rails og bigjump her, men i år reiser vi til Drammen på grunn av forholdene her, sier Emil.

De to vil ikke tilbake til Vardåsen denne sesongen før bakken har fått på plass hopp, rails og bedre snø.

Halv pris på årskort

Siden publikum har gått glipp av sesongens to første måneder, har Vardåsen besluttet å sette ned prisen på årskort til 1400 kr. Det er en halvvering av prisen fra i fjor.

Driftsleder Sven Erik Ryen håper det vil trekke flere til bakken. Han lover også at forholdene skal være på topp i løpet av en uke.

– Rails og hopp vil være på plass i løpet av noen dager. Snøkanonene står på for fullt så snøforholdene blir også betraketelig bedre veldig raskt, sier Ryen.

Allerede på onsdag skal Asker SK ha renn i bakken, og da skal bakken være i perfekt stand.

Les flere nyheter her

 

Bli tilhenger av Budstikka på Facebook: