VIL IKKE HA OVERVÅKING: Samtidig som politiet leter etter en mulig overgriper, står skolesjef Solveig Juel fast på at det er riktig å skru av overvåkingskameraene på dagtid. FOTO: KNUT BJERKE
Kjøp bildeOvervåkingskameraer på Eikeli var ute av drift
Politiet kunne hatt bilder av en mulig overgriper i skolegården på Eikeli.
Tirsdag kveld informerte skolesjef Solveig Juel politikerne om at kameraovervåkingen på dagtid skal opphøre på grunn av manglende merking og opplysningsplikt.
Den aktuelle hendelsen på Eikeli skjedde mandag, altså før denye reglene ble innført, men på grunn av en teknisk feil var ikke kameraene i drift.
Ingen kameraer på dagtid
Juel ser ingen grunn til å endre holdningen til kameraovervåking også på dagtid.
– Videoovervåkingen er ment å forebygge tyveri og hærverk på skolene. Vi har ikke vurdert behovet ved denne typen forhold.
– Forandrer disse hendelsene behovet for videoovervåking også på dagtid?
– Det vil jeg ikke ta stilling til akkurat nå. Det er altfor raskt å konkludere med at denne type hendelser øker behovet for kameraer på dagtid, mener Juel.
Politiet vil ha overvåking
Politiet derimot ser klare fordeler med overvåking.
– Hadde vi hatt overvåkingsbilder av gjerningspersonen ville det vært lettere å slå fast hans identitet. Så det er klart overvåking er en sto hjelp for oss, mener politioverbetjent Laila Stenersen i kriminalavdelingen.
Det er kun 6 av 40 Bærum-skoler som har overvåkingsutstyr, og med de nye reglene skal ikke overvåkingskameraene være i virksomhet på dagtid.
Budstikka snakket med rektor Aase Lunde på Eikeli skole fredag morgen, men hun ønsket ikke å kommentere saken.