Annonse

Søk

Hvor vil du søke?

+ Innhold A-Å

Mistet hørselen etter flåttbitt


  • Del på nettet
  • Tips en venn via epost
  • Skriv ut

Høvik-mannen Erik Aarnæs mener legene opptrådte uforsvarlig da de drøyde med å behandle hans flåttbitt. Han får støtte.

Det er Legeforeningens etiske råd som gir Aarnæs medhold i at legen ved Rikshospitalet brøt etiske retningslinjer da de ikke sørget for rask behandling av hans borreliainfeksjon.

- Jeg er glad for støtten. Men jeg får aldri hørselen tilbake, sier Aarnæs.

Det var sommeren 2005 at Høvik-mannens problemer startet etter at han var blitt infisert med borrelia, trolig etter flere flåttbitt under opphold på Håøya i Oslofjorden.

Fikk ikke behandling

- Det første jeg merket var at jeg ble utilpass og plutselig mistet hørselen over natten. Sykdommen kalles den store imitatoren, og kan gi alt fra utslett til giktplager. Derfor er det vanskelig å stille diagnose. Hos meg har den gitt nevrologiske utslag, sier Aarnæs.

Han mener han allerede høsten 2005 burde blitt behandlet for borreliainfeksjonen. Men denne behandlingen fikk han hverken av legene ved Bærum sykehus eller Rikshospitalet på det tidspunktet. Han fikk eksperthjelp ved Sykehuset Vestfold og ble behandlet med sterke doser antibiotika over lengre perioder. Aarnæs kritikk dreier seg i hovedsak om at han ikke fikk behandling de ti første månedene av sykdommen. Han tror forsinkelsen har gitt ham større plager. Aarnæs henvendte seg til Pasientombudet i Akershus og klaget saken inn til Legeforeningens etiske råd, hvor han har fått støtte.

Medhold

- Jeg fikk medhold fra Legeforeningens etiske råd om at legen opptrådte i strid med foreningens etiske regler. Og jeg opprettholder kritikken av sykehusene om at jeg ikke ble riktig behandlet tidlig nok, at de ikke tok hensyn til den kunnskap som finnes om borrelia, sier Aarnæs til Budstikka. Han har også vurdert å gå videre med sin kritikk, men vet at det kan være vanskelig å nå frem i Pasientklagenemnda. Hverken Sykehuset Asker og Bærum eller Rikshospitalet har kommentert saken overfor NRK Østlandssendingen.

Publisert mandag 14. april 2008 kl. 00:44.
Sist oppdatert mandag 14. april 2008 kl. 00:44.

Kommentarer



» Les reglene i sin helhet og hvordan vi håndterer overvåkningen.


Budstikkablogger

Bensinskvett på bålet

av Viganders blogg

De fleste ungdommer i Bærum er helt vanlige. Men det tror ikke...

Slik ser nye Budstikka ut

av Dag Otters blogg

Her er noen utvalgte sider for å gi et inntrykk av hvordan Budstikka...

Lattekrampe

av Hvaal Street Journal

Eller “Historien om det vonde som ble godt”. Her! En...

LIVET PÅ SOLSIDEN ? PÅ SOLSIDEN!

av PER TØRMOEN - blogging og bløgging

Råtten snø rister vinterfrakken bort. Varmelampa over Skaugum...

mars
Uke Ma Ti On To Fr
9 1 2 3 4 5 6 7
10 8 9 10 11 12 13 14
11 15 16 17 18 19 20 21
12 22 23 24 25 26 27 28
13 29 30 31        
14              

+ Flere arrangementer

Søk i skattelistene
for 2008
Fredag
Lettskyet
Lørdag
Regn
Søndag
Klarvær

+ mer vær

Gå til værside »

Snarveier

Prisguide - snarvei Prisguide

Sjekk hvor varen er billigst.

Trafikk - snarvei Trafikk

Sjekk trafikken på veiene akkurat nå.

Skiføret - snarvei Skiføret

Forhold, temperatur og smøretips i marka.

Quiz - snarvei Quiz

Ta en quiz! Test dine kunnskaper

- Hele gangbroen ristet

- Vi har funnet rotter i butikken

- På byen i helgen!

Se flere videoer

Annonse