Annonse

Søk

Hvor vil du søke?

+ Innhold A-Å

Forebygger mobbing på Jar

25691_1.jpg

FØLGER OPP: Det er viktig å være åpen for dette temaet, sier Ranveig Høifødt (52) med datteren Anna Emilie Høifødt (10) på fanget. Ved siden av sitter Martine Berthelsen (10). ALLE FOTO: MARGRETHE BECK HEIEN
Bestill bildet Kjøp bilde


  • Del på nettet
  • Tips en venn via epost
  • Skriv ut

mobbing_red

Ragnhild Fjellro (34).
Bestill bildet Kjøp bilde

vignett

Liv Skotheim (31). (Anders Aavik Hagen)
Bestill bildet Kjøp bilde

Jenter, lærere og foreldre i 4. -7. trinn på Jar skole møtte storstilt opp til foredrag om jenter og mobbing.

Forfatterne av boka "Bitching", Liv Skotheim og Anna Holm Vågsland, har blitt nedringt fra skoler som ønsker besøk etter at boka kom ut.

- Det er viktig å ta jentemobbingen på alvor, sier Skotheim (31), som er imponert over lærere og elever på Jar skole.

- Her i området virker det som at skolene tar ansvar. De er forbilledlige, sier hun.

Psykisk mobbing

Gutter og jenter er forskjellige, også når det gjelder mobbing. Mens guttene sparker og slår, tar jentene i bruk andre taktikker.

- Rykter, baksnakking, ekskludering og ironi er typisk når jenter mobber, sier Ragnhild Fjellro (34) som er bidragsyter til boka og vikar for sykemeldte Vågsland.

- Jenter går mer psykisk til verks enn gutter, og de benytter seg i større grad av nettmobbing og sms, fortsetter hun.

Prat om det

Flere foreldre hadde tatt seg fri fra jobben for å få med seg foredraget. Ranveig Høifødt (52) synes dette er en viktig sak å ta seg tid til. Datteren Anna Emilie (10) har flere brødre, og mor merker stor forskjell på gutter og jenter.

- Det er mer følelsesmessig når jenter mobber hverandre, de er mer opptatt av detaljer, sier hun. Anna Emilie og venninnen Martine Berthelsen (10) er enige om at det er viktig å snakke om mobbing.

- Jeg ville støttet mine venner, sier Martine.

- Og sagt fra til en voksen legger Anna Emilie til. Mamma Ranveig tror foredraget kan bidra til nettopp samtaler.

- Dette hjelper til å samle jenter og mødre, og styrker jentene til å si fra og stå imot, avslutter hun.

Publisert søndag 15. februar 2009 kl. 00:19.
Sist oppdatert søndag 15. februar 2009 kl. 00:19.

.

Annonse

Kommentarer



» Les reglene i sin helhet og hvordan vi håndterer overvåkningen.


Budstikkablogger

Busstilbudet ? en god nettdebatt

av Dag Otters blogg

Her er et eksempel på slike nettdebatter vi ønsker på Budstikka.no...

SOS ? algebra!

av Viganders blogg

Denne uken ble tidsklemmen strammet til igjen. Jobb, skole, hverdagslogistikk...

Podcast! Eller: Slik ble jeg en lykkelig pendler

av Hvaal Street Journal

Det kan være ganske kjedelig å sitte på E-18. Men det hender...

Nettverk og hemmafruer

av På plussiden

Hadde farmor vært “hemmafru” om nettstudier hadde...

September
Uke Ma Ti On To Fr
35     1 2 3 4 5
36 6 7 8 9 10 11 12
37 13 14 15 16 17 18 19
38 20 21 22 23 24 25 26
39 27 28 29 30      
40              

+ Flere arrangementer

Søk i skattelistene
for 2008
Lørdag
Lettskyet
13°
Søndag
Lettskyet
14°
Mandag
Klarvær
19°

+ mer vær

Gå til værside »

Lørdag
Klarvær
13°
Søndag
Lettskyet
14°
Mandag
Klarvær
20°

+ mer vær

Gå til værside »

Snarveier

Prisguide - snarvei Prisguide

Sjekk hvor varen er billigst.

Trafikk - snarvei Trafikk

Sjekk trafikken på veiene akkurat nå.

Skiføret - snarvei Skiføret

Forhold, temperatur og smøretips i marka.

Quiz - snarvei Quiz

Ta en quiz! Test dine kunnskaper

Olabilløp på Stabekk skole

Vivil på tur med Kiwanis til Borrøya

Båter i sjøen

Se flere videoer

Annonse