FØLGER OPP: Det er viktig å være åpen for dette temaet, sier Ranveig Høifødt (52) med datteren Anna Emilie Høifødt (10) på fanget. Ved siden av sitter Martine Berthelsen (10). ALLE FOTO: MARGRETHE BECK HEIEN

Kjøp bilde

Forebygger mobbing på Jar

Jenter, lærere og foreldre i 4. -7. trinn på Jar skole møtte storstilt opp til foredrag om jenter og mobbing.

Annonse

Ragnhild Fjellro (34).

Kjøp bilde

Liv Skotheim (31). (Anders Aavik Hagen)

Kjøp bilde
Annonse

Forfatterne av boka "Bitching", Liv Skotheim og Anna Holm Vågsland, har blitt nedringt fra skoler som ønsker besøk etter at boka kom ut.

- Det er viktig å ta jentemobbingen på alvor, sier Skotheim (31), som er imponert over lærere og elever på Jar skole.

- Her i området virker det som at skolene tar ansvar. De er forbilledlige, sier hun.

Psykisk mobbing

Gutter og jenter er forskjellige, også når det gjelder mobbing. Mens guttene sparker og slår, tar jentene i bruk andre taktikker.

- Rykter, baksnakking, ekskludering og ironi er typisk når jenter mobber, sier Ragnhild Fjellro (34) som er bidragsyter til boka og vikar for sykemeldte Vågsland.

- Jenter går mer psykisk til verks enn gutter, og de benytter seg i større grad av nettmobbing og sms, fortsetter hun.

Prat om det

Flere foreldre hadde tatt seg fri fra jobben for å få med seg foredraget. Ranveig Høifødt (52) synes dette er en viktig sak å ta seg tid til. Datteren Anna Emilie (10) har flere brødre, og mor merker stor forskjell på gutter og jenter.

- Det er mer følelsesmessig når jenter mobber hverandre, de er mer opptatt av detaljer, sier hun. Anna Emilie og venninnen Martine Berthelsen (10) er enige om at det er viktig å snakke om mobbing.

- Jeg ville støttet mine venner, sier Martine.

- Og sagt fra til en voksen legger Anna Emilie til. Mamma Ranveig tror foredraget kan bidra til nettopp samtaler.

- Dette hjelper til å samle jenter og mødre, og styrker jentene til å si fra og stå imot, avslutter hun.

 

Bli tilhenger av Budstikka på Facebook: