TYVEGODSET: Her er politiet med lagret av beslaglagte klær som i oktober i fjor ble hentet i kvinnens leilighet. FOTO: KARL BRAANAAS

Kjøp bilde

Ett års fengsel for kles-kleptoman

Haugen med klær kvinnen (56) gjennom år hadde samlet fra butikktyverier var enorm. Nå må hun i fengsel.

Annonse
Annonse

I dommen mot kvinnen beskrives tyveriene som utspekulerte. Hun har blant annet funnet frem til klær som ikke har vært sikret med alarm.

Hun har også kommet tilbake til forretningene med tidligere stjålne klær, og byttet disse i andre klær med alarm. Kvinnen har også samarbeidet med sin datter.

Mest H & M

Mest aktiv har kvinnen vært i ulike Hennes & Mauritz-butikker, fra disse er det registrert varer for rundt 400.000 kroner.

Kvinnen har også lettet Vero Moda, Benetton, Estetique, Cubus, Bik Bok, Wedins, Voice, Match, Lindex, Kids, Accessorize, Espirit, Kapp Ahl og Arts & Crafts for klær for til sammen minst en million kroner.

Kvinnen ble pågrepet sammen med sin datter 7. oktober i fjor i forbindelse med tyverier på Sandvika Storsenter. I bilen fant politiet handleposer med stjålne klær fra Stovnersenteret.

Det var likevel først da politiet fra Sandvika ransaket hjemme hos kvinnen at det enorme omfanget, på halvannet tonn klær, ble klart. Ikke engang pris- eller merkelappene var fjernet.

I retten innrømmet kvinnen å ha stjålet klær i ni år. Likevel ble det funnet klær fra Adelstens olympiakolleksjon i 1994 hos henne.

Deprimert

I en psykologerklæring som ble lagt frem i retten sto det at kvinnen er dypt deprimert, og at hun er en meget forkommen kvinne med særdeles lav selvfølelse.

Selv sa hun i retten at tyveriene dels ga henne et "kick". Hun skal også ha kjent en svak tilfredsstillende følelse når hun prøvde klærne hjemme foran speilet.

Retten slår fast at hun har handlet i vinnings hensikt, selv om hun ikke har solgt noen av klærne videre for å tjene penger på dem.

Aktor i saken, politiadvokat Kjersti Lauvsnes, la ned påstand om ett år og tre måneders fengsel, av dette syv måneder som betinget fengsel. Forsvarer Terje Korneliussen ba om at klienten skulle anses på mildeste måte.

Retten landet på at ett års fengsel er riktig straff, og at halvparten av dette skal være betinget fengsel.

Kvinnen må betale deler av beløpet hun har stjålet for som erstatning. Dette gjelder rundt 400.000 kroner fra et pengebeløp som politiet har sikret seg.

 

Bli tilhenger av Budstikka på Facebook: