INTENSIVERER JAKTEN:

INTENSIVERER JAKTEN: I dette kontoret på politihuset i Sandvika forbereder teamleder Anita Skjønborg og resten av hennes «Grenseløs»-gjeng seg på en tøffere hverdag i jakten på lommetyver. (FOTO: PETTER SØRNÆS)

Kjøp bilde

Disse politifolkene skal stanse lommetyvene

I dette rommet har politiet startet arbeidet med å legge slagplanen for å knekke lommetyvene som herjer i Asker og Bærum.

Annonse

Slik sikrer du deg

Bruk innerlommene på jakken.

Trekk igjen glidelåsen på lommer.

Ikke gå med lommeboken i baklommen.

Ikke la deg distrahere av folk som distraherer deg eller dytter borti deg.

Vær ekstra oppmerksom når du er i store folkemengder.

Ha alltid kontroll på veske eller bag.

Skjul PIN-koden i minibanken.

Kilde: Politiet

Annonse

– Vi jobbet ikke tungt nok med den type kriminalitet i fjor. I år skal vi derfor konkret inn i alle saker som blir anmeldt for blant annet å finne ut hva som er problemet, sier Eirik i Asker og Bærum-politiets «Grenseløs»-team.

Av sikkerhetsårsaker ønsker ikke han eller noen av de andre etterforskerne i denne gruppen å oppgi sitt etternavn.

Facebook-knapp kommer her

Den storstilte satsingen for å bekjempe lommetyverier kommer blant annet som en konsekvens av politimester Torodd Veidings uttalelser tidligere i år.

– Vi ønsker ikke at Asker og Bærum skal bli et eldorado for lommetyver, og vi ser en økning av disse tyveriene nå. I 2012 vil vi satse ekstra ressurser på å stoppe utviklingen, sa Veiding til Budstikka i januar.

Trekker innendørs

Budstikka kunne mandag fortelle at en ny trend blant lommetyvene er at de nå trekker innendørs på blant annet kjøpesentre fremfor å operere på togstasjoner og andre knutepunkter for kollektivtransport. 

SE STOR OVERSIKT: Her herjer lommetyvene

Leder Anita Skjønborg i det lokale politiets «Grenseløs»-team sier en del av jobben hennes gruppe nå skal gjøre, allerede vil starte når anmeldelsen kommer inn.

– Kvalitetssikringen på hvordan slike saker kodes i vårt datasystem skal bli bedre i år, sier hun.

Ulike årsaker innenfor koding og behandling av anmeldelser har så langt gjort at politiet ikke har fullstendig oversikt over nøyaktige adresser for en del av lommetyvene som begås i Asker og Bærum.

– Nå skal vi være der problemet er. Om det blir en oppblomstring et sted, skal vi gå inn aktivt å jobbe der, sier Eirik.

– Vi må prøve å jobbe minst mulig i blinde, supplerer kollega Thomas.

Mener problemet er lite

Noe av utfordringen for politiets «Grenseløs»-gruppe er at lommetyvene, som faller inn under kategorien mobile vinningskriminelle, er i vårt område i få dager av gangen. Som regel har de forsvunnet til andre deler av landet før politiet har kommet skikkelig i gang med jobben for å ta dem.

– De operer i korte perioder i vårt distrikt, så reiser de enten videre eller til hjemlandet for å komme tilbake hit senere, sier han.

Slik avslører de lommetyvene på Storsenteret (artikkelen fortsetter under videoen):

Likevel er Eirik opptatt av å ikke hausse opp for mye slik at folk blir skremt fra å bevege seg rundt omkring.

– Problemet er lite her i forhold til for eksempel Oslo. Men bølgene av lommetyverier starter i storbyene og sprer seg utover. Siden det var en økning i Oslo i fjor, venter vi at disse personene kommer hit til Asker og Bærum etter hvert, sier han.

Men da er planen at Eirik og hans kolleger er bedre forberedt enn hva de har vært til nå.

 

Bli tilhenger av Budstikka på Facebook: