UTBEDRINGER: UTBEDRINGER: 2,5 millioner kroner er satt av til å ruste opp deler av veinettet i Asker kommuneFOTO: DAVID KREKLING
Kjøp bildeDisse Asker-veiene får ny asfalt
I løpet av sommeren skal 2,5 millioner kroner brukes på asfaltering og lapping av veiene i Asker kommune.
– Det er satt av 2 millioner kroner til reasfaltering og en halv million til lapping av veier, sier faggruppeleder Torkild Løfsgaard for vei og trafikk i Asker kommune.
Listen kommunen har satt opp over veier, eller deler av veier, som trenger en oppgradering teller foreløpig 13 veier (se listen nederst i saken).
– Vi er ikke kommet så langt at vi har gjort noen prioriteringer ennå, men det vil være klart om ikke så lenge, sier Løfsgaard.
TIPS OSS: Hvilke veier mener du bør rustes opp?
Tre ukers arbeidstid
Asker kommune har anbudsåpning for asfaltering 22. april. Når anbudene er kommet inn skal de vurderes og innstillinger skal skrives før kontraktene undertegnes.
– Håpet er at vi kan starte opp arbeidene i slutten av juni. Men Asker kommune er ingen storkjøper av asfalt så vi er prisgitt leverandørenes tillit til prioritering og gjennomføring, sier Løfsgaard.
Asfaltarbeidene skal gjøres fortløpende og dersom alt går etter planen skal jobben være ferdig i løpet av tre uker.
Bærum kommune har foreløpig ikke laget en oversikt over hvilke veier som skal få ny asfalt.
Disse Asker-veiene, eller deler av dem, er foreløpig på listen over hvor det skal reasfalteres:
* Landøyveien (Nesbru)
* Lilleåsen (Billingstad)
* Jacob Neumanns vei (Vakås)
* Nedre Frydendal (Asker)
* Øvre Frydendal (Asker)
* Skoleveien (Heggedal)
* Høymyrmarka (Vollen)
* Åbyfaret (Vettre)
* Hønsveien (Høn)
* Solbråveien (Asker)
* Undelstadveien (Hvalstrand)
* Hagakollen, krysset Hagaveien (Vakås)
* Solliveien (Sem)