BEKYMRET:

BEKYMRET: Bildene fra omsorgsboligen til en pleietrengende eldre damen på Nesbru, bekymrer Ole Willy Sandbekk (Ap). ( FOTO: PRIVAT OG VIDAR RYTHER MYKLEBUST)

Kjøp bilde

– Dette gir grunn til bekymring

Ole Willy Sandbekk (Ap) frykter at Asker kommune ikke har god nok kontroll med privatiserte helse- og omsorgstjenester.

Annonse
Annonse

Bildene fra omsorgsboligen til en pleietrengende eldre damen på Nesbru bekymrer Aps gruppeleder i Asker. Ole Willy Sandbekk mener forholdene i boligen er et skrekkelig syn.

– Da jeg så bildene ble jeg forskrekket. Dette ser ille ut. Saken reiser flere spørsmål. Det ene er om helseforetaket Aleris har opptrådt i forhold til kontrakten de har med kommunen. Samtidig er det verdt å spørre seg om hva slags tilsynsordning kommunen har med selskapet, sier Sandbekk til Budstikka.

Les også: Slik så det ut hos pleietrengende

Kritiske områder

Forrige uke fortalte Budstikka om Borghild Pålrud som fikk sjokk da hun skulle rydde bestemorens omsorgsbolig på Nesbru etter bestemorens død. Bildene barnebarnet sendte kommunen viste en sengemadrass med brune flekker og avføring, vegg med mugg- og vannskader og flere flater med fett-, støv- og matrester. Bestemoren hadde hjemmehjelp daglig og praktisk bistand en gang i uken.

Les også: Rådmannen:- Asker har et godt kvalitetssystem

– Da vi pakket ut av leiligheten, måtte vi stadig ut for å trekke frisk luft. Boligen var full av støv og kattehår. Jeg synes det er ille at bestemor har bodd slik, fortalte Pålrud, som mener flere av bildene er tatt på steder hvor hjemmehjelpen skulle vaske.

Det er det private helseforetaket Aleris som utfører hjemmehjelpstjenestene på Nesbru på vegne av kommunen. Aleris mener kvinnen fikk god oppfølging og at bildene blant annet var tatt bak komfyr og møbler. Steder hvor hjemmehjelpen, i henhold til Asker kommunes retningslinjer, ikke skulle vaske.

Les også: – Vi klarte ikke hjelpe bestemor

Sandbekk sier han mistenker at kommunen ikke har tilstrekkelig tilsyn og kontroll med privatiserte helsetjenester.

– Denne saken gir grunn til bekymring når det gjelder kommunens ansvar og tilsyn. Når man har private leverandører på så kritiske områder som hjemmehjelp og hjemmesykepleie, må man ha gode kommunale tilsynsordninger. Man kan ikke bare overlate tjenestene til private leverandører uten kommunal kontroll. Jeg lurer på hvilke tilsynsbestemmelser kommunen har avtalt med Aleris, og hvordan disse er blitt fulgt opp i praksis, sier Sandbekk.

Ber om redegjørelse

Ap-politikeren vil nå be Rådmannen redegjøre for kommunens kontroll med de privatiserte helse- og omsorgstjenestene. Sandbekk mener det er ille at hjemmehjelpstjenestene generelt i kommunen har flere svakheter.

Som Budstikka skrev tidligere i sommer har både kommunerevisjonens og helsetilsynets rapporter kritisert tjenesten.
Det vises blant annet til tilfeldig tildeling av hjelp, hyppig avlysning og skyhøyt sykefravær. Helsetilsynet er også opptatt av at Asker kommune ikke sikrer at dementepasienter får dekket sitt behov til praktisk bistand.

Les også: Flere nyheter fra Asker

– Alt henger sammen med alt. Det er påfallende mange ting som faller inn i et bilde her, sier Sandbekk.



 

 

Bli tilhenger av Budstikka på Facebook: