DANSEFORESTILLING: : Lørdag var det urpremiere på "Vårherres klinkekule" i Bærum kulturhus med Nora Svenning (21) Haslum og Sudesh Adhana, kjent fra Frikar, i hovedrollene.
Kjøp bildeTolket Erik Bye-vise med dans
Publikum satt som tente lys da Akershus Teater hadde urpremiere på danseforestillingen "Vår herres klinkekule" i Bærum kulturhus lørdag.
Danseren Nora Svenning (21) fra Haslum og Sudesh Adhana viste både moderne dans, ballett og akrobatikk med bruk av store rekvisitter under urpremieren på danseforestillingen "Vår herres klinkekule" i Bærum kulturhus lørdag.
Barneforestillingen som er koreografert av den anerkjente koreografen Sølvi Edvardsen for Akershus Teater er basert på Erik Byes vise med sammen navn.
- Det er kjempegøy å endelig få vise dette frem. Forestillingen er utfordrende, den har mye fotarbeid og løft. Jeg er ballettdanser, så det er spennende å få utvikle seg og prøve flere typer dans, sier Svenning.
- Viktig å lære barn om kultur
Koreograf Sølvi Edvardsen synes det er viktig å lære barn dans og kultur. Hun ble svært glad da hun ble kontaktet av Akershus Teater for å lage en danseforestilling til Erik Byes gamle vise "Vår herres klinkekule".
- Jeg har stor respekt for det han sto for som menneske og som artist. Sangen har mange lag. Ved å tolke den på en moderne måte, og konkretisere innholdet gjennom dans, håper jeg barn kan lære mer om Erik Bye, men også om dans og kultur generelt, sier hun.
Denne våren skal forestillingen vises på flere videregående skoler i Akershus.
LES MER OM FORESTILLINGEN I BUDSTIKKA MANDAG