OPERA: Ragnhild Motzfeldt fra Hvalstad er en av operasangerinnene i trioen De Tre Damene, som kommer til Asker kulturhus på onsdag. FOTO: ULF HANSEN
Kjøp bildeOpera for alle
Operatrioen De Tre Damene ønsker å vise at opera er noe alle kan ha lett for å like.
Onsdag 25. januar kommer operatrioen De Tre Damene til multisalen i Asker kulturhus.
På scenen står Asker-jenta Ragnhild K. Motzfeldt og hennes to kolleger Kjerstin Løvdal og Kari Lise Høgseth, i tillegg til baryton Espen Langvik og pianist Markus Kvits.
– Det blir en operakonsert med utdrag fra ulike operaer. Vi i De Tre Damene har fått med oss baryton Espen Langvik, for å sprite det opp litt, og for at det ikke bare skal bli damer på scenen. Selv om det er en konsert, og ikke en forestilling, bruker vi enkle rekvisitter, for å gjøre det litt scenisk, forteller Motzfeldt.
Møttes på Operahøgskolen
Motzfeldt er oppvokst på Hvalstad i Asker, og startet sin sangkarriere i Asker Pikekor og Asker Ungdomskor. Hun har sin sangutdannelse fra Musikkonservatoriet i Venezia og Operahøgskolen i Oslo.
Det var på Operahøgskolen de tre operasangerinnene møtte hverandre.
– Vi gikk alle tre i samme klasse på Operahøgskolen, og etter skolen var vi alle soliststipendiater ved operaen. I 2007 formet vi trioen, og siden det har vi holdt mange konserter. I tillegg til det, har vi en barneforestilling som vi for tiden reiser rundt med gjennom Den Kulturelle Skolesekken, forteller Motzfeldt.
Gjennom operaens verden
Asker-publikummet kan vente seg et muntert program på onsdagens konsert, hvor trioen vil guide publikum på humoristisk vis gjennom operaens verden. Programmet består av kjente arier, duetter, tersetter og kvartetter fra opera- og operettelitteraturen.
– Det vil blant annet bli utdrag fra Figaros Bryllup, Tryllefløyten, Carmen og Mozart, forteller Motzfeldt.
Lett tilgjengelig opera
Operatrioen er opptatt av å vise at opera er noe som alle kan høre på.
– I etterkant av konsertene møter vi ofte folk som sier at de ikke trodde at de likte opera, men at de syntes at dette var flott. Vi er glad i å kunne komme nær publikum og skape kontakt, også synger vi en del på norsk. Da blir det lettere tilgjengelig for publikummet. Jeg tror at alle kan ha lett for å like opera, men at mange har fordommer. De tror det kun er for de fine, men slik er det jo ikke. Før så var det jo faktisk datidens teaterform, sier Motzfeldt.