ROSER: I hagen i Vollen er det roser som gjelder. FOTO: PRIVAT
Den store hagedagen
Søndag åpnes 1000 av Norges private hager for publikum og i Asker kan man se både en rosehage og en økologisk en.
MATAUK: På Nesbru kan du se en prydhage hvor en del er gjort om til grønnsakshage. FOTO: PRIVAT
1000 åpne hager arrangeres av Det Norske Hageselskap, og formålet er å spre hageglede og hageinspirasjon ved å vise det store mangfoldet av sådanne i vårt langstrakte.
Hageselskapet har inviterer alle hageeiere og ansvarlige for skoler, helseinstitusjoner, parker, botaniske hager, kolonihager, museumshager og andre over hele landet til å åpne hagene sine søndag 12. august fra 12.00 til 17.00.
Stauder og stiklinger
I Asker kan man legge turen innom en hage i Vollen med roser, clematis og stauder i Markveien 13. Det opplyses at det er roser som er i hovedfokus i denne hagen, og at mange av dem har kommet dit som stiklinger fra andre rosevenner.
På Nesbru, i Neslia 17 B, kan man oppleve en økologisk hage. Det er ifølge Hageselskapet en inspirerende hage under utvikling. En prydhage med mange forskjellige storkenebb (Geranium), surjordsbed og bievennlige vekster. Og man har laget grønnsakshage i en del av prydhagen i år. Hagen byr også på tre drivhus og insekthotell. Det hele er drevet økologisk.
Her kan du fritt komme med dine synspunkter, men det må skje under fullt navn. Da blir det mer interessant for andre som følger debatten eller deltar i den. Vi krever også en respektfull og saklig tone. Trakassering, hatske utfall og trusler aksepterer vi ikke. Falske profiler vil bli utestengt. Noen av kommentarene vil kunne komme på trykk i papiravisen.