ÅRETS BIBLIOTEK: Leder for Norsk Bibliotekforening Anne Hustad (f.v.), ordfører i Asker Lene Conradi og kulturminister Anniken Huitfeldt under prisutdelingen i Asker bibliotek. FOTO: TOM MAGNE ARMANN
Kjøp bilde- Asker et forbilde
Kulturstatsråden roste Asker bibliotek for å være nyskapende.
FORTJENT: Kulturstatsråd Anniken Huitfeldt understreket at Asker var en fortjent prisvinner, da hun i går gjestet Asker kulturhus og biblioteket.
Kjøp bilde
VIKTIGE MENN: Viktige menn i livet, de treffer jurymedlem Vigdis Hjort alltid på biblioteket.
Kjøp bilde- Asker bibliotek er et forbilde for hele landet, understreket kulturstatsråd Anniken Huitfeldt, da hun i ettermiddag kåret det til årets bibliotek i Norge.
En synlig stolt kommuneledelse og de bibliotekansatte delte gleden over prisen sammen med ordfører Lene Conradi da hun mottok den på kommunens vegne under en tilstelning på biblioteket.
- Det er spesielt å dele ut denne prisen i Leseåret, og Asker har fortjent den av flere grunner. De får til og med dem som ikke leser til å komme til biblioteket, sa blant annet statsråden under utdelingen.
Setter pris på
- Dette er en utmerkelse vi setter pris på, og som vi er stolte over å ta imot, sa ordfører Lene Conradi. og la til at hun faktisk syntes at Asker fortjente den.
-Vi har et bibliotek med høy aktivitet og som drives med et stort engasjement av biblioteksjef Live Gulsrud og hennes ansatte. De gir befolkningen et godt og mangfoldig tilbud, og de tør å ta en risiko for å være nyskapende. En positiv risiko, understreket ordføreren.
De fremmøte ble hilst velkommen av Norsk Bibliotekforenings leder Anne Hustad, som gratulerte med prisen og overlot ordet til jurymedlem Vigdis Hjort fra Nesøya. Asker bibliotek er også hennes nærbibliotek som hun benytter masse.
- Alle mine avgjørende menn har jeg møtt på et bibliotek, sa hun spøkefullt, og la til at for henne er biblioteket et sted for de store rystelser om liv og død.
-Og det har jeg virkelig opplevd i disse lokalene og i den sofaen der, sa hun og pekte på stedet der Askers nye rådmann Lars Bjerke hadde tatt plass for anledningen.